Biznes Simplex - logo
Profesjonalizm naszą domeną

Prokura a wpis do KRS.

Wpis do rejestru, pomimo istnienia takiego obowiązku, ma charakter jedynie deklaratoryjny. Zgłoszenie prokury do rejestru przedsiębiorców ma charakter deklaratoryjny i nie stanowi przesłanki powstania umocowania po stronie prokurenta (por. wyrok SN z dnia 20 października 2005 r., II CK 120/05). Również zgłoszenie wygaśnięcia prokury ma znaczenie jedynie deklaratoryjne, lecz jednocześnie bardzo istotne z punktu widzenia ważności czynności prawnych dokonanych po wygaśnięciu prokury, a przed jej wykreśleniem z KRS.
Nieujawnienie w rejestrze prokury nie powoduje nieskuteczności jej udzielenia bądź wadliwości czynności prawnych dokonanych przez prokurenta. Przeciwnie, są one w pełni skuteczne i nie wymagają potwierdzenia przez przedsiębiorcę. Nieujawnienie prokury w KRS skutkuje jednakże szeregiem komplikacji o charakterze czysto praktycznym. Obowiązek zgłoszenia prokury do rejestru, który spoczywa na przedsiębiorcy, skorelowany jest z zasadą jawności prokury. Dzięki wpisowi partnerzy handlowi przedsiębiorcy mogą zaznajomić się ze sposobem reprezentacji przedsiębiorcy.
Prokura regulowana jest w art. 1091 do art. 1099 k.c. i może być ona udzielona tylko przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców.
Obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Nie upoważnia ona jednak do zbycia przedsiębiorstwa, do dokonania czynności prawnej, na podstawie której następuje oddanie go do czasowego korzystania, zbywania lub obciążania nieruchomości. W praktyce najczęściej spotykana jest prokura samoistna – prokurent może działać samodzielnie, rzadko spotyka się prokurę łączną – dwóch lub więcej prokurentów może działać łącznie.
Ujawnienie prokury w rejestrze KRS jest istotne nie tylko z praktycznego punktu widzenia, ale ma znaczenie również dla pewności obrotu gospodarczego.
Wniosek o wpis do rejestru prokury powinien być złożony nie później niż w terminie siedmiu dni od jej ustanowienia. Wszelkie ograniczenia prokurenta mogą wynikać jedynie ze stosunku istniejącego wewnątrz przedsiębiorstwa, prokura nie może być ograniczona ze skutkiem wobec osób trzecich, nie dotyczy to ograniczeń ustawowych, o których wspomniano powyżej.


Magdalena Delikat
Redaktor Naczelny

« powrót

BIG InfoMonitor
Klauzula informacyjna RODO
Card image
windykacja

Oferta obejmuje pełen zakres czynności zmierzających do sprawnego odzyskania wierzytelności naszych klientów. więcej...

NASZA OFERTA
Card image
wierzytelności trudne

Stworzyliśmy unikatową w skali kraju usługę, jaką jest dochodzenie należności trudnych, uznanych za nieściągalne. więcej...

OFERTA SPECJALNA
Card image
biuro detektywistyczne

Oferujemy kompleksowy zakres usług detektywistycznych, zarówno dla biznesu jak i osób fizycznych. więcej...

NASZA OFERTA
back to top