Biznes Simplex - logo
Profesjonalizm naszą domeną

Udział Policji w czynnościach komornika.

Zgodnie z art. 765 § 1 k.p.c. który reguluje sytuację oporu w przeprowadzanych przez komornika czynnościach egzekucyjnych, w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia komornik ma uprawnienie wezwać do pomocy organy policji. Z treści przepisu art. 765 § 1 k.p.c. nie wynika wprawdzie, czy dotyczy on sytuacji, gdy opór stawia dłużnik osobiście, czy też osoby trzecie, dlatego też należy rozumieć ten artykuł rozszerzająco, to znaczy, że przepis obejmuje zarówno zachowania dłużnika, jak i osób trzecich.
Wynika to przede wszystkim z tego, iż intencją ustawodawcy było zapewnienie komornikowi jak najszerszej ochrony prawnej podczas wykonywania swoich czynności. Jest dość oczywiste, że opór może występować ze strony osób trzecich, np. członków rodziny dłużnika. Szczegółowe zasady udzielania pomocy przez policję w postępowaniu egzekucyjnym określa Rozporządzenie MSWiA z dnia 28.01.2002 r. w sprawie udzielania pomocy lub asystowania komornikowi przez Policję lub Straż Graniczną przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych. Rozporządzenie stanowi, że policja udziela pomocy komornikowi przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych, jeżeli podczas wykonywania przez komornika czynności natrafi na opór utrudniający lub uniemożliwiający wykonywanie czynności egzekucyjnych, a nawet istnieje tylko uzasadnione domniemanie, iż na taki opór komornik może napotkać.
Przykładem asysty policji przy czynnościach komornika jest sytuacja, gdy dłużnik nie wpuszcza komornika do mieszkania. Komornik jest umocowany do zarządzenia przymusowego otwarcia lokalu. Zgodnie z art. 814 § 1 k.p.c. jeżeli cel egzekucji tego wymaga, komornik zarządzi otworzenie mieszkania oraz innych pomieszczeń i schowków dłużnika. Dokonanie czynności w sytuacji, gdy dłużnik lub domownicy są nieobecni powinno nastąpić w obecności policji (ewentualnie administratora lub dozorcy domu).
Policja udziela pomocy lub asysty po otrzymaniu pisemnego wezwania, skierowanego do właściwej jednostki policji co najmniej 7 dni przed terminem czynności z jednoczesnym doręczeniem odpisu tytułu wykonawczego, na podstawie którego prowadzona jest egzekucja.
Policja podejmuje czynności również na ustne wezwanie komornika, w takich przypadkach, gdy brak udziału policji groziłby udaremnieniem egzekucji.
Policja nie ma uprawnień do badania, czy egzekucja jest zasadna i celowa, nie jest też uprawniona do dokonywania jakichkolwiek czynności wykraczających poza zakres udzielania pomocy lub asysty (otwieranie siłowe drzwi, zamków, wynoszenie lub przenoszenie przedmiotów).
W rozumieniu przywołanych przepisów uniemożliwianie czynności egzekucyjnych polega na zamknięciu pomieszczeń, blokowaniu wejścia do pomieszczeń, wypychaniu siłą komornika z miejsca dokonywania egzekucji, chowaniu przedmiotów lub oddawaniu ich na przechowanie innym osobom, utrudnianie czynności egzekucyjnych - to wszelkie działania i zaniechania, które nie czynią egzekucji niewykonalnej, ale stanowią poważną przeszkodę w jej realizacji.
Stosownie do art. 57 KomSEgzU za wszystkie czynności z udziałem policji (i innych podmiotów zgodnie z właściwą ustawą) pobiera się opłatę stałą w wysokości 25 procent przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Przed wykonaniem czynności komornik wezwie wierzyciela do zapłaty zaliczki na te czynności.


Magdalena Delikat
Redaktor Naczelny e-wierzytelności

« powrót

BIG InfoMonitor
Klauzula informacyjna RODO
Card image
windykacja

Oferta obejmuje pełen zakres czynności zmierzających do sprawnego odzyskania wierzytelności naszych klientów. więcej...

NASZA OFERTA
Card image
wierzytelności trudne

Stworzyliśmy unikatową w skali kraju usługę, jaką jest dochodzenie należności trudnych, uznanych za nieściągalne. więcej...

OFERTA SPECJALNA
Card image
biuro detektywistyczne

Oferujemy kompleksowy zakres usług detektywistycznych, zarówno dla biznesu jak i osób fizycznych. więcej...

NASZA OFERTA
back to top